Özel Potansiyel Yetenekliler Araştırma & Eğitim Merkezi

Eğitimlerimiz

Üstün Zekalılar Hafta Sonu Eğitim Programı.

Eğitim Saatleri  

Birinci Seçenek: Cumartesi: 10:00 – 13:30 

İkinci Seçenek: Cumartesi 14:30 – 18:00 

Üçüncü Seçenek :Pazar 11:00-14:30 

(Seçenekler arasında program içeriği farklılık gösterebilir.)

Eğitim Yeri: Potansiyel Yetenekliler Araştırma &Eğitim Merkezi / Bursa / Nilüfer/ Özlüce

Eğitim Ücreti: 2020-2021 Dönemi: 4 Haftalık 640 TL

Eğitim Ücretinin Kapsamı:  Akademik Program + Eğitim Materyalleri + Sertifika + Öğrenci Haftalık Değerlendirme Raporları + Psikolojik Danışmanlık + Aylık Aile Bireysel Toplantıları + Aile Eğitim Seminerleri

Yaş grupları:  5-13 yaş

Öğrenci Takibi:  Sınıflar 7-11 kişi olacaktır. Bütün eğitimler ile ilgili çocuğunuzun genel durumunu gözlem ve gelişimini ifade eden Eğitimcilerimiz tarafından hazırlanan ve her hafta her ders için ayrı ayrı düzenlenen atölye raporları ile ölçekler en geç 10 Günde bir tarafınıza teslim edilecektir.

İlgi Alanına Göre Atölyeler: Öğrenciler aşağıda detaylı bilgisi verilen program dışında ilgi alanına göre Pratik Yabancı Dil, Çizgi Film Animasyon, Arduino, Yaratıcı Yazın, Sosyal Medya Okuryazarlığı, Hızlı Okuma Teknikleri, Finans Okuryazarlığı, Liderlik ve Motivasyon, Düşünme Becerileri gibi planlanan atölyelerden birini seçecek ayrıca katılabilir.

(Yukarıda belirtilen saat aralığı aşağıda açıklaması bulunan “ilgi alanına göre atölyeler” için geçerli değildir. Söz konusu atölyeler belirtilen ders saati ‘öncesine’ ya da ‘sonrasına’ eğitim programı başladıktan 3 hafta içerisinde duyurularak planlanır. Her Öğrencimiz yıl içerisinde en az 1 ek atölyeden faydalanır.)

Aile Eğitim Seminerleri*:  Aile eğitim semineri düzenlenecektir. Her seminerden önce seminer konusu ve konuşmacısı ile ilgili bilgiler internet adresimizden duyurulacaktır. 

Sertifika    :  Programa katılan öğrencilerimize katılım sertifikası verilecektir.

Katılım Koşulu :  Ülkemizde standardizasyonu yapılmış zeka testlerine göre üstün zihin düzeyine sahip çocuklar programa kabul edilecektir. Aileler test sonuç raporlarını bize göndermekle yükümlüdür. Bilim sanat merkezine devam eden öğrencilerden herhangi bir belge istenmeyecektir. Daha önce test uygulanmamış öğrenciler için kurumumuza başvurabilirsiniz. Ayrıca parlak zihin düzeyine sahip çocuklar da kendi zihinsel akranlarının bulunduğu sınıflarda programa dahil edilecektir.

Not: Zeka testi olmayan çocuklar için aileler bizimle iletişime geçebilirler. Okul Öncesi seviyesindeki öğrencilere test/tanılama zorunluluğu tutulmamaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçiniz.

*Seminer gibi etkinlikler aynı zamanda Püyed harici kişi ve kurumların uygunluk durumunu ilgilendirdiğinden dolayı zamanlama konusundaki aksaklıklar için anlayış beklenmektedir. *Püyed, Potansiyel Yetenekliler Araştırma & Eğitim Merkezi  işbirliği ile düzenlediği bu programı desteklemektedir.

Çocuğum bu programa katılarak ne kazanacak?

 • Üstün Yetenekliler alanında en etkili bilimsel strateji, yöntem ve uygulamalarla kendisini gerçekleştirme fırsatı bulacak
 • Ülkemizde nadir bilinen ve uygulanan düşünsel becerileri hedefleyen teknikleri öğrenecek
 • Sosyal ve Duygusal gelişiminde önemli düzeyde farklılık olacak
 • Yalnız olmadığını, kendisi gibi hızlı öğrenen, ilgi alanları benzer arkadaşları olduğunu görecek
 • Bizzat rol alarak öğrenecek
 • Zeka seviyelerinden ve farklılıklarından dolayı dışlanmayacakları bir ortamda ders alacak
 • Bilime, teknolojiye, sanata olan merak duygusu artacak
 • Özgüveni gelişecek, liderlik yeteneği artacak
 • Takım çalışmasını öğrenecek
 • Onları anlayan ve ihtiyaçlarını bilen öğretmenleri olacak
 • Zeka ve yetenek alanları gelişecek
 • Problem çözme becerisi artacak
 • Hafta içi sıkılan öğrenci, hafta sonu nefes alacak
 • Eğlenerek öğrenecek
 • Tüketmeyi değil üretmeyi öğrenecek ve üretim süreci evde de devam edecek.
 • Başarı güdüsünü bilgisayar oyunlarında değil gerçek hayatta tadacak
 • Başarılı rol modelleri görecek ve kendine rol model alacak
 • Konsantrasyon ve motivasyonunda iyileşmeler olacak

Nasıl Başvuracağım?

 • Aşağıda yazılı “Şimdi Başvurmak İçin Tıklayınız” yazısına tıklayarak başvuru formu veli tarafından doldurulur.
 • Gönderilen form Püyed Akademi yetkililerine ulaştığında sizinle telefonla iletişime geçerek ön bilgi verilir.
 • Ön bilgi sonrası öğrenci tanılanmış olsun ya da olmasın atölyelerde gözleme tabi tutulur.
 • Öğrenci gözlemi sırasında size tekrar yüz yüze detaylı bilgi verilir, sorularınız yanıtlanır.
 • Son olarak sizin için uygunsa, eğitim programı açısından uygunsa, en önemlisi öğrenci için uygunsa kayıt yapılır. (Okul öncesi yaş grubundaki bireyler için ise gözlem raporlarının ulaşması beklenir.

Not: Kayıt yapılma durumunda öğrencinin eğitimi katıldığı tarih itibari ile başlamış olur. Kayıt yapılmama durumunda öğrencinin katıldığı haftanın ücreti talep edilir.

Tel : 224 326 000 1

Cep : 0507 159 16 17

Email : iletisim@puyedakademi.com

Püyed Akademi Üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların tespit edilerek okul öncesi dönemden başlayıp, eğitim süresinin sonuna kadar aile, toplum ve eğitim alanlarında desteklenmesini, geliştirilmesini, eğitimlerinin zenginleştirilmesini sosyal ve kültürel etkinliklere katılım sağlanması amaç edinmiştir. Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Yıldırım Belediyesi, Türk Kızılayı gibi öncü kurum ve kuruluşların iş birliği ile sosyal sorumluluk projelerinde yer almıştır. Aynı zamanda Püyed Akademi bugüne kadar ülkemizde tanınmış uzmanlardan destek alarak 3000 aileye konferans/seminer/eğitim düzenlemiştir. Sosyal sorumluluk gereği devlet anaokulları ve ortaokullarında atölyeler düzenlemiş, çocukları uzmanlar ile buluşturmuş, aynı zamanda alana ilgi duyarak kendini geliştirmek isteyen öğretmenlerimize de eğitimler düzenlemiştir. Bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızı, bu ülkenin değerleri ile yetiştirmeyi amaçlamış kuruluş olan Püyed Akademi, yetenek ve nitelikleriyle farklı olan çocuklarımıza farklı bir eğitim, farklı bakış açısı ve özgün bir eğitim ortamını sunma amacındadır. Tüm çocukların zihinsel ve duygusal alanlarda desteklenmesi, bu çocukların sahip oldukları potansiyellerini kullanmayı öğrenmelerini ve performanslarını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalarını sağlamak temel hedeflerimizdendir.

Üstün Zekalı ve Yetenekli öğrencilerin eğitiminde üst düzey düşünme olarak nitelendirdiğimiz analiz etme, değerlendirme ve yaratıcılık ağırlıklı olarak ele alınmaktadır.  Bu kriterlerden bazıları karşılaştırma yapılabilecek kriterleri belirleme, irdeleme, analiz etme, karar verme, yargıda bulunma, yeni fikir üretme gibi daha soyut ve karmaşık becerilerdir.

Eğitim programımız; kuramsal temelinde Üçlü Halka Zeka Kuramı (J. Renzulli) yaklaşımını benimsemiş ve yaratıcılık ile problem çözme üzerine yapılan araştırmalar temel alınarak şekillendirilmiştir. Müfredat oluşturma ve farklılaştırma çalışmalarının temelinde ise Başarılı Zeka Kuramı’nı oluşturan unsurları gözetmektedir. Zenginleştirme programları genel olarak öğrencilerin motivasyon, yaratıcılık ve liderlik özelliklerini desteklemeyi hedef almaktadır. Zenginleştirilmiş programlar öğrencilerde eleştirel düşünme becerileri, yaratıcı problem çözme becerileri ve takım çalışması gibi işlevsel akıl yürütme becerilerini desteklemektedir. (VanTassel-Baska & Brown, 2015)

PüyedAkademi atölyelerinde aynı zamanda TABA Kritik Düşünme Stratejilerini kullanmaktadır

Program Detayları

TABA Kritik Düşünme Stratejileri

Şu anda yaptığınız her şey düşünme yönteminiz tarafından belirlenir. Bu derste iyi düşünenlerin kullandığı araçlar konusunda sizi uyaracak ve kullandığınız yöntem ve uygulamalar örnekler üzerinden incelenecektir. TABA Kritik

Düşünme Tekniklerinin amaçlarını şöyle sıralayabiliriz:

1: Öğrencilerde kavram gelişim düzeyini değerlendirmek, veriyi organize ederken yeni ilişkileri keşfetmelerini teşvik etmektir. Öğrenciler bilginin ve fikirlerin çeşitli bileşenlerden oluştuğunu ve fikirlerin ve verinin bileşenleri arasında ilişkiler olduğunu kavramalıdırlar. Bu tekniğin aşamaları öğrencilerin bu ilişkileri keşfetmelerine ve anlamalarına yardımcı olur.
2: Anlama, nedenlerin ve sonuçların öngörüsünü veya çıkarımını sağlayan nedensellik şemalarının geliştirilmesine bağlıdır. Bu teknikler ile amaç veri ve çıkarımı yapılan olaylar arasında nedensel ilişkiler kurmak, nedensel çıkarıma ilişkin olayları öngörmek veya çıkarımında bulunmak; öğrencilerin nedensel şemalar oluşturmalarını, veri ve olaylar arasında yeni ilişkiler ve bağlantılar kurmalarını desteklemektir.
3: Öğrencilerde çatışma çözümü becerilerini geliştirmek, çatışma durumunda oluşan davranışları ve duyguları kritik ederek olası sonuçlar hakkında çıkarımda bulunmak ve alternatif çözüm üretmek, çatışma durumları arasında analojik muhakeme yaparak doğrudan benzeşim kurmalarını sağlamak ve empati davranışını geliştirmektir.
4: Öğrencilerin öngörü üretiminde çoğul düşünmelerini ve mantıksal ilişkilerin parametrelerini oluşturmalarını teşvik etmek, öngörüleri ve bu öngörülerin oluşma koşullarını birbirine bağlayan nedensel bağlantı zincirleri oluşturmak, mantık ve kritik düşünmeyi çoğul çıkarım üretimine uygulamaktır.5: Anlama, nedenlerin ve sonuçların öngörüsünü veya çıkarımını sağlayan nedensellik şemalarının geliştirilmesine bağlıdır. Bu teknik ile amaç veri ve çıkarımı yapılan olaylar arasında nedensellik ilişkileri kurmak, öngörülere veya nedensel çıkarıma ilişkin olayları öngörmek veya çıkarımında bulunmak; öğrencilerin nedensel şemalar oluşturmalarını, veri ve olaylar arasında yeni ilişkiler ve bağlantılar kurmalarını desteklemektir.

DÜŞÜNCE TARİHİ

Bir İngiliz filozofu en iyi filozoflar çocuklardır demiştir. Onların zihinlerinin henüz neden-sonuç ilişkisiyle kirlenmemiş olmasının yarattığı çarpıcı sorgulamayı ve soru sormayı kast ediyordu muhakkak ki. PÜYED çocuklarının soruları, merakları ve dikkatleri takdir ile karşılanacak düzeyde. Ailelerin aklın gelişiminin en güçlü destekçisi olan felsefeye ilgiyi canlı tutmalarını ve daim etmelerini umuyoruz. Biliyoruz ki ‘ bilgi, güçtür.’ her daim.

Sosyal Duygusal Öğrenme

Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ) kendimizi, ilişkilerimizi ve işimizi etkili ve ahlaklı biçimde yönetmek için ihtiyaç duyduğumuz becerileri içerir. Duygularımızı tanımak ve yönetmek, diğer insanlara ilgi ve özen göstermek, olumlu ilişkiler kurabilmek, sorumluluğunu alabildiğimiz kararlar verebilmek ve zorlayıcı durumlarla yapıcı ve etik biçimde baş edebilmek Sosyal ve Duygusal Öğrenmenin temelinde yer alan becerilerdir. Psikolog Daniel Goleman.a göre: “Eğer elinizde duygusal becerileriniz yoksa, eğer sizi strese sokan duygularınızı yönetemiyorsanız, eğer empatiden yoksunsanız ve etkili ilişkiler kuramıyorsanız, o zaman ne kadar zeki olursanız olun hayatta çok da ileri gidemezsiniz.” Bu nedene duygusal zeka beceri eğitimi her birey için çok önemlidir. Çocuklara duygusal zeka beceri eğitimi vererek; birçok davranış ve alışkanlık bozukluğunu henüz ortaya çıkmadan engelleyebilir,  okullarda şiddet ve saldırganlığın önüne geçebiliriz. Ayrıca çocukları yaşamın zorluklarına karşı güçlü bir şekilde  hazırlayabiliriz. Öz farkındalık, empati, gurupla işbirliği, kişisel sorumluluk ve duyguları yönetme gibi bir çok konuda kazanım sağlamak bu atölyelerin temel amacıdır.

PüyedGarage – Deney Tasarımı

Püyed, geleceğini tasarlayan bireylere ayrıcalık sunmaktan gurur duyuyor.Apple, HP, Google, Disney, Amazon gibi birçok teknoloji genç ve dinamik girişimcilerin azimleri sayesinde bugünün büyük şirketleri haline geldiler. Ve bu günün büyük şirketlerin temeli, kurucularının kendi imkanları ile oluşturdukları özgün çalışma ortamlarında, evlerinin altında bulunan garajlarda atılmıştır. Olabildiğine ilkel materyallerden, ileri teknolojiye sahip setlere kadar tüm detayları düşünülmüş PüyedGarage’da bireyler deney yapmayacaklar, deneyin tasarımını yapacaklar!Deneyin tasarımı ile ilgili kullanmayı öngördükleri tüm materyalleri kendileri belirleyecekler ve kendileri deneyecekler. Öngörülen sonuca ulaşamadıklarında ne olacak derseniz, tekrar deneyecekler.  Aynı zamanda kendi ihtiyaçları ve ilgileri için özel olarak kullanabilecekleri bu ortamda bilim adamları ve icatlar hakkında bilgi sahibi olurken, kendi hızlarında, kendi öğrenme biçimlerinde ve kendi isteklerine göre de özgürce çalışabilecekler. Yalnız şunu belirtelim: PüyedGarage’da bireylere hiçbir şey hazır sunulmayacak. En küçük detay ile bile kendileri ilgilenecekler. Kim bilir, belki on yıl sonra tercih edecekleri yaşamın temeli PüyedGarage’da atılan adımlarla şekillenecek.

MATEMATİĞİN GİZEMİ

Matematik bilimde olduğu kadar günlük hayatta da karşımıza sıklıkla çıkar. Mantığa dayanan bir sistemdir. Kişiye rasyonel bakış açısı kazandırır. İnsanın sistemli, mantıklı, tutarlı düşünmesini sağlar. Ünlü Teorisyenler ve Hipotezler, Sayılar, Para, Zaman, Örüntü, Uzay Matematiği, Pi, Altın Oran ve daha fazlasının gizemli dünyasına hoş geldiniz.

“Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılmaz. O, matematik dilinde yazılmış, harfleri üçgen, daire ve diğer geometrik şekillerdir. Bu dil ve harfler olmaksızın kitabın bir tek kelimesini anlamaya imkan yoktur. Bunlar olmaksızın yapılan karanlık bir labirentte amaçsızca dolaşmaktır.” Galileo Galilei

DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK GELECEK: 3 BOYUTLU YAZICI TEKNOLOJİSİ

Bu atölyeler kapsamında öğrenciler 3 Boyutlu yazıcı teknolojisini tanıyacak, 3 boyutlu tasarım programları öğrenerek tasarımlarının 3 boyutlu baskılarını alabileceklerdir.

EĞLENCELİ BİLİM

Uzay ve Gök Bilimleri

 

Bir Dakika! Saatte 108000 km hızla hareket eden bir dünyada yaşıyoruz!
Yıldız Bilimi anlamına gelen ve Temel Bilimler’in atası olan Astronomi (Gökbilim), genel anlamda, evrende bulunan her çeşit maddenin dağılımını, hareketini, kimyasal bileşimini, evrimini, fiziksel özelliklerini ve birbirleriyle olan etkileşimlerini inceleyen bilimdir dalıdır. Bu nedenle Astronomi yaşadığımız evreni anlama sürecinde önemli bir adımdır ve insanoğlunun asırlardır ilgisini çeken bir bilimdir. Uzay ve Gök Bilimi atölyesinde öğrencilerimiz uzayın ilgi çekici sırlarını gözlemler ve astronomi bilimi hakkında fikir sahibi olurlar. Bu atölye sayesinde çocuklarımız, astronomi ve uzay bilimine dair temel bilgiler edinirler.

Fen Bilimleri

Fen Bilimleri Atölyesi, öğrencinin yeni kavram, prensip ve yasaları kendi yaptığı deneylerle buluş esasına göre öğrendiği bir eğitimi amaçlar.Çocuklarımıza fen bilimlerini yaşatmayı hedeflediğimiz bu atölyelerde çocuklar,ihtiyacı olan bilgiyi bilimle ilgili etkinliklere katılarak ve bilimsel yöntemleri tanıyarak öğrenme imkanı bulacaklar. Aynı zamanda öğrencilerimizin; biyoloji, biyogenetik, canlı sistematiği, kimya teknolojileri, polimerler, biosensörler gibi alanlara yönelik ilgileri artacak ve gelişecektir.

Çevre Bilimleri

Çevre Bilimleri Atölyesinde Geleceğin liderleri olarak öğrenciler yaşadığımız iklim ve çevre problemlerine çözümler arayacaklar ve tartışmalara katılacaklar. Ayrıca enerji dönüşümlerini, enerjinin nerelerde saklı olduğunu, yararlı ve zararlı enerjilerin varlığını öğrenecekler. Çevresel değişimlerden dolayı dünyamızın maruz kaldığı mevcut şartları tartışıp daha iyi anlamaya çalışarak küresel ısınma, küresel iklim değişiklikleri, küresel değişim diye de bilinen dünyanın maruz kaldığı iklimsel değişikliklerden bahsedeceğiz. Kutuplardaki buzların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, kıyı kesimlerindeki seller, şiddetli fırtınalar, kuraklıklar, çöller, iklimin tahıl ve yiyeceklerimize etkileri gibi önemli konulara değineceğiz.Öğrencilerimizin çevre mühendisliği, çevre kimyası, ekolojik bina tasarımı ve mimarlık gibi alanlara ilgileri artacak ve gelişecektir.

Deniz Biyolojisi

Şu an yeryüzünde görebildiğiniz tüm canlılar, doğadaki canlıların çok küçük bir bölümünü teşkil etmektedir. Yeryüzünün üçte ikisinin sularla kaplı olduğunu düşündüğümüz zaman, okyanus ve denizlerde yaşayan canlılar âleminin ne kadar devasa olduğunu anlayabiliriz.Bu derste öğrenciler denizlerde yaşayan canlılar ile ilgili araştırma yapma imkanı bulacaklar. Denizlerdeki mercan kayalıkları gibi eşsiz güzellikleri açık ve kapalı denizlerdeki değişik canlı topluluklarını keşfe çıkacağız. Denizlerde yaşayan omurgalı ve omurgasız hayvanları, deniz memelilerini, köpekbalıklarını, mantarları, algleri, balıkları, ve birçok canlı türünü daha yakından tanıyacağız. Ayrıca kasırga gibi şiddetli iklimsel olayların denizlerdeki hayata etkisini öğreneceğiz. Bunun yanı sıra çevre bilimi ile ilgili temel araştırma yöntemleri, deney düzeneği hazırlama ve örnek belirleme tekniklerini araştıracağız. Bazı hayvanların anatomik ve fizyolojik yapılarını daha iyi anlayabilmek adına onların adaptasyon ve kamuflaj tekniklerini araştırıp aktiviteler yapacağız.

TASARIM İNOVASYON -YARATICILIK

Bu atölyede Hedefimiz, yaratıcılık eğitim programı ile üstün zekalı ve yetenekli çocuğun daha yaratıcı, ileriyi görebilen, yeni ürünler yaratabilen ve çevresini kendi amaçları için yönlendirebilen özerk bir birey olarak yetişmesine katkı sağlamaktır.

Craft (2003) yaratıcılığı, “sadece sanatla ilgili olmayan, yaşam boyu devam eden bir yetenek olarak açıklamış ve yaratıcılığı, “kendini ifade etme, zekave hayal gücünü kullanma kapasitesi” olarak tanımlamıştır. Zeka gibi yaratıcılığın da her insanda bir miktar bulunduğu ve her bireyin yaratıcılık düzeyinin değişen derecelerde geliştirilebileceği vurgulanmaktadır (Sternberg ve Lubart, 1995; Beetlestone, 1998).Broinowski (2002), tarafından yapılan araştırmada eğitim kurumlarında verilen nitelikli eğitimin çocukların hayal gücü ve yaratıcılığında etkili olduğu, öğretmeninin sahip olduğu sezgi ve hayal gücü ile çocukların yaratıcılığı ve hayal gücü arasında da olumlu bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu derste Joseph S. Renzulli’nin Dünyada yaratıcılığı en iyi geliştiren eğitim programı uygulamaları ile birlikte öğrencilerimiz kendilerini keşfe çıkarak doğuştan getirdikleri üstün potansiyellerini ortaya koyarlar. Hayalin sınırlarını genişletirler. Bir problem için özgün çözüm yolları bulurlar.  Bu Kapsamda ele alacağımız bilimsel yöntemler:

 

Sinektik

Sinektik, Yunanca “syn” kelime kökünden gelmekte olup farklı olan ve birbiri ile yakından ilgili görünmeyen bilgilerin veya elementlerin birleştirilmesi anlamına gelmektedir (Gordon, 1987). Sinektik tekniği ise birlikte olabileceği düşünülemeyen veya fark edilemeyen bilgilerin problem çözümünde analojiler, metaforlar ve paradokslar yoluyla bilinçli ve sistematik bir yolla birleştirilmesi sürecine dayanan bir tekniktir (Gordon 1961,1971; Gordon & Poze, 1968, 1978).

Doğrudan Analoji

Doğrudan analoji birbiri ile yakından ilişkili görünmeyen problemler, düşünceler, bilgiler veya nesneler arasında karşılaştırmalar yapma ve benzeşim kurma mekanizmasıdır. Doğrudan Analoji aralarında çok yakın ilişki bulunmayan bir durumu başka bir duruma benzetmek, yaşanılan bir problemi başka bir probleme benzetmek ve bunlar arasında ilişkiler kurmaktan geçer. Doğrudan analoji tekniğini kullanarak problem çözmeye çalışan kişi, başka problemlerin çözülme yollarını düşünür ve o yolları kendi problemini çözmek için kullanır.

Kişisel Analoji

Kişisel analojiyi kullanan kişi problemin hayalde bir parçası olur ve duyguları, hisleri, sezileri ve düşünceleri kullanarak problemi çözer. Bu duygular, hisler ve düşünceler problemin nesnesinin durumunu yansıtır. Bu tür bir yaklaşım kişiye problem çözümü konusunda farklı perspektifler kazandıracaktır. Kişisel Analoji Tekniği özellikle çocukların eğitiminde, yaratıcı yeteneklerinin geliştirilmesinde etkili bir stratejidir. Çocuklar doğaya ve doğanın elementlerine karşı daima derin ilgi gösterirler. Çünkü doğa onlar için sırdır. Doğada mucizeler, sırlar, olağanüstü şeyler vardır. Çocukların, doğanın veya doğanın unsurlarının yerlerine kendilerini koymaları ve bu yeni kimlikleri içinde davranmaları, özellikle doğal ve sosyal ilişkileri çok farklı perspektiflerden görmelerine ve hayal dünyalarını zenginleştirmelerine yardımcı olacaktır.

Kişisel analojiler bilim dünyasında da sık sık kullanılan bir tekniktir. Örneğin Einstein, genel görelilik kuramının keşfi sürecinde, problemin bir parçası olarak kendisini uzayda ışık hızında yol alan bir cisim olarak hayal etmiştir.

Sembolik Analoji

Sinektik tekniği, benzer ya da birbirinin zıttı olan ya da açık bir biçimde ilişkili görünmeyen fikirler, teoriler, davranışlar, tutumlar, imgeler ya da nesneler arasında basit ya da karmaşık bağlantılar kurma sürecine dayanan bir düşünme ve problem çözme tekniğidir. Analojiler, metaforlar, paradokslar sinektik tekniğinin temel düşünme kanallarını oluştururlar. Benzetmeler analojinin en önemli özelliklerinden biridir. Metafor kullanımında ise mana transferi vardır. Mana transferi metaforun en önemli ayırt edici özelliklerinden birini oluşturur. Metaforlarda somut bir terimin soyut bir terim için, soyut bir terimin somut bir terim için kullanıldığı çok sık görülür. Sinektiğin bir diğer düşünme mekanizması olan sembolik analoji stratejisinin amacı kendi içinde çelişkili (paradoksal) düşünceler oluşturmaktır. Sembolik analojiler zıt düşüncelerin veya sözcüklerin bir araya getirilerek kendi için çelişkili sözcük grupları veya düşünceler yaratılmasıyla oluşurlar.

Triz

Triz stratejilerinin buluşçusu GenrichAltshuller«problemi çözebilmek için yüzyıllarca ilhamın gelmesini bekleyebilirsin ya da temel ilkeleri kullanarak problemi 15 dakikada çözebilirsin» diyerek Triz stratejilerinin buluşlarda ve problem çözmede ne denli etkili olabileceğini iddia etmiştir.

 

SCAMPER

«Yeni olan şey, var olan şeylerin dönüşümleridir» Düşüncesine dayanmaktadır.

Substitute

Combine

Adapt

Modiffy

Put tootherpurposes

Eliminate

Rearrange,Reverse

 

Nitelik Listeleme

Küçük değişimler bazen büyük etkiler yaratabilir. Yaratıcılık bir anlamda eskileri değiştirme, uyarlama ve detaylandırma yeteneği olarak da düşünülebilir. Hatta Barron (1988)’a göre üretken sürecin özünde, varolanı değiştirebilme yeteneği yatmaktadır. Çünkü yenilikler çoğu zaman eskilerin üzerine inşa edilirler.

Eski biçimlerin ve türlerin çeşitli değişimler geçirmeleri yeni biçimlerin ve türlerin ortaya çıkmalarına neden olabilir. Çoğu zaman değişiklikleri, müdahalede bulunduğumuz şeyin (ürün, nesne, fikir vb.) bir takım unsurlarını ya da özelliklerini değiştirerek gerçekleştiririz.

Gestald psikolojisinin öğretilerine göre bir konuyu, ögeyi, olayı veya problemi çoğu zaman bir bütün olarak görmeye eğilimliyizdir. Oysa bu tür şeylerin çoğu parçalardan oluşmaktadır ve parçalar arasında farklı ilişkiler mevcuttur. 1930’larda Robert Crawfort’un geliştirdiği Özellik Listeleme Tekniği, var olan bir ürünün parçalarını farklılaştırarak yeni ürün geliştirmek için kullanılır (Crawfort, 1964)

Morfolojik Sentez

Morfolojik Sentez Tekniği ilk olarak Fritz Zwicky tarafından havacılık alanında parametreler üzerinde analiz yapmak ve sistematik yenilikler üretmek amacıyla kullanılmıştır (Zwicky, 1969). Yapısal kombinasyonlar ve değişimler yoluyla yenilikler üretmeye yarayan teknik ile iki veya daha fazla nesnenin ögeleri belirlenir ve bu ögeler birleştirilerek yenilikler üretilir. Birleştirilen ögeler çoğu zaman orijinal kimliklerini birleşim içinde yitirmeleri nedeniyle morfolojik sentez tekniğinin kullanımı yapısal değişimleri ve yenilikleri de beraberinde getirmektedir.

ZEKA VE STRATEJİ OYUNLARI

Yalnızca 30 saatlik bir Zeka/Akıl oyunları çalışması ile çocukların IQ skorlarında 12 puanlık artış bilimsel çalışmalarla gözlemlenmiş, aynı zamanda mantıklı düşünebilme puanlarının %35 arttığı  kanıtlanmıştır.Bu atölye çalışmalarında hedefimiz, öğrencilerimizin sahip oldukları özelliklerini daha kullanılabilir kılarak sistematize etmektir. Problem çözebilme, mantık yürütebilme, görsel- uzamsal zeka, sıralı düşünebilme, geometrik algı gibi kazanımlara sahip ve uluslar arası alanda aldıkları ödüllerle kazanımları kanıtlanmış zeka oyunlarını belirli bir sistem ve sırada, zorluk dereceleri ilerleyen seviyeleri çözerek oynamayı hedefleyen bu atölyede beklentimiz herhangi bir problemin üstesinden gelmek, sabır ve motivasyon gibi alanlarda da deneyim ve kazanım elde etmektir.

Yaratıcı Drama

Drama, eğitim ve öğretimde güçlü bir oluşumdur. Ezbere dayalı bir eğitim çocuğun zihinsel gelişimini, araştırmasını, paylaşmayı öğrenmesini engeller. Drama ise, çocuğu geliştiren yetiştiren başlı başına bir eğitim alanıdır. Aynı zamanda yaratıcılığı geliştiren etkili bir yöntemdir. Drama; tiyatro, sinema, dans gibi kişiyi aktif kılan bir alandır. Bu aktiflik kişinin bilişsel, duyuşsal, devinişsel ve toplumsal yönlerini etkiler ve geliştirir. Drama içerisinde barındırdığı Tiyatrosal boyutları dolayısıyla da katılımcıların ” eğlenme ve haz alma ” gereksinmesini doyurur. Gruptakilerin paylaştığı bu haz, estetik bir hazdır. Drama çalışmaları çocuğu bağımsız davranmaya, hoşgörülü olmaya, demokratik olmaya ve yaratıcı bir kişilik kazanmaya yöneltir.

Yaratıcı Dramanın Genel Amaçları

Yaparak ve yaşayarak öğrenme olarak da tanımlanan yaratıcı dramanın genel amaçları:

 • Yaratıcılık ve estetik gelişimi sağlama
 • Eleştirel düşünme yeteneği geliştirme
 • Sosyal gelişim ve birlikte çalışma becerisi geliştirme
 • İletişim becerileri geliştirme
 • Moral değerleri geliştirme
 • Kendini tanıma
 • Problem çözme becerilerini geliştirme
 • Dil becerilerini geliştirme
 • Sanat anlayışı ve ruhunu kazandırmak
 • Hayal gücünü geliştirme
 • Dinleme becerilerini geliştirme
 • Olayları değerlendirme yeteneği kazandırma
 • İnsanların diğer insanlar, durumlar ve doğal olaylar hakkındaki gözlemlerini geliştirmek
 • Bireylerde, grup planlaması, grupla karar verme, yeni çözümler üretme yeteneği geliştirme

 

DİJİTAL OYUN TASARIMI

Global ölçekte 1 milyarı aşmış oyuncu sayısı ile bilgisayar oyunları, eğlenceden eğitime uzanan disiplinler arası yapısı ile yaratıcı endüstrilerin başında gelmektedir.Özellikle son on beş yılda mobil platformların ve web teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde oldukça yaygınlaşmış, cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin geniş kitleler tarafından tüketilen popüler bir mecraya dönüşmüştür. Dijital Oyun Tasarımı alanının dünyada ve Türkiye’de cazip koşullar içermesine rağmen, ülkemizde yeterli bir eğitim olanağı mevcut değildir. Normalde üniversitede ders olarak okutulan dijital oyun tasarımı dersini yaşları küçük fakat zihinleri büyük çocuklara verecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

LEGO BOOST

Anlatmamız çoook uzun sürer. Kısaca söylemek gerekirse “Vernie” hiç yerinde durmuyor. İsterseniz kendi gözlerinizle görün.

YARATICI PROBLEM ÇÖZÜMÜ TEKNİĞİ

Yaratıcı Problem Çözümü tekniği (YPÇ), yapılandırılmış aşamalardan oluşan ve problemlere yaratıcı çözümler üretmek kadar yaratıcı problem çözme becerilerini geliştirmeyi de hedefleyen bir tekniktir. İlk olarak Osborn’un ve Parnes’in çalışmalarıyla ortaya çıkan bu teknik günümüze dek geliştirilerek kapsamı genişletilmiştir. Yaratıcı Problem Çözümü tekniği, fırsat oluşturma, bilgiyi keşfetme, problem şekillendirme, fikir üretme, çözüm geliştirme ve kabul oluşturma olarak yapılandırılmış altı aşamadan oluşmaktadır (Triffinger, Isaksen & Sead-Dorval, 2006). YPÇ’nin her aşaması öncelikle fikir üretimi ile başlar daha sonra bu fikirlerin eleştirilmesi ve seçimi ile devam eder. Her aşamanın başlangıcında çoğul düşünme (bir probleme ilişkin olarak çok sayıda fikir üretimi), sonrasında ise tekil düşünme (bir probleme ilişkin olarak en doğru veya en iyi fikrin seçimi) becerileri kullanılır.

YPÇ’yi kullandığımızda aşağıdaki eylemleri gerçekleştirecek ve bunlara ilişkin becerilerimizi geliştireceğiz.

 • Yeni fırsatların, zorlukların ve amaçların tanılanması
 • Sorun durumu oluşturan en önemli zorluğu keşfedebilmek amacıyla soruna ilişkin bilgilerin ve verilerin toplanması ve incelenmesi
 • Problemin çeşitli biçimlerde ifade edilmesi ve problem çözümüne ilişkin fikirleri kıvılcımlayabilecek problem ifadesinin seçilmesi
 • Seçilen problemin çözümü ile ilgili olarak çok çeşitli ve sıradışı fikirlerin üretilmesi
 • Olası çözüm fikirlerini incelemek ve seçmek amacıyla çeşitli ölçütlerin belirlenmesi
 • Olası çözümlerin değerlendirilmesi
 • En iyi çözümlerin seçilmesi
 • Ayrıntılı bir uygulama planının tasarlanması ve bunun uygulanması

 

 1. Aşama: Fırsat Oluşturma

Bu aşamanın amacı zorlukları, sorun durumlarını veya ilgileri araştırarak üzerinde çalışma yapılabilecek kapsamlı genel bir konu veya karışıklık bulmaktır. Bu aşamanın amacı bir problem bulmanın aksine, YPÇ tekniğini kullanabileceğimiz genel bir konu, bir problem alanı veya genel bir ilgi alanı keşfetmektir. Temel sorumuz “üzerinde çalışacağımız zorluk, fırsat veya sorun durumu nedir?” olmalıdır.

 1. Aşama: Bilgi Bulma

Bilgi bulma aşaması; gerçekleştirmek istediğimiz amaca ilişkin evreni keşfetmemize, sorun durumunun en önemli boyutları üzerinde odaklanmamıza ve amaca ilişkin problemleri tanımlamada kullanabileceğimiz bilgilerin toplanmasına yardımcı olur. Bu aşamada amaç hakkında bilinen bilgiler incelenmeli, problem durumunu yeterince anlayabilmek için gerekli olan ek bilgiler saptanmalı ve toplanmalıdır.

 1. Aşama: Problem Bulma

Bu aşamanın amacı; üzerinde çalışılabilecek, fikir kıvılcımlayıcı, çeşitli çözümlere açık, yeterince spesifik ve amacımıza ilişkin bir problem ifadesi oluşturmaya yardımcı olmaktır. Önceki aşamalarda fırsat alanı oluşturulmuş, bu alanda genel bir amaç belirlenmiş ve bu amaca ilişkin bilgiler toplanmıştı. Bu aşamada ise belirlenen amaca ilişkin çeşitli problem ifadeleri geliştirilir ve bunlar arasından biri veya bunların birleşimleri ile oluşturulan iyi bir problem seçilir. Problemin kalitesi, çözümün kalitesi ile ilişkilidir. İyi problemler, iyi çözümlerin üretilmesini sağlar. Problemler çözüme ilişkin olarak yeni fikirler ve çözümler üretmek için iyi bir başlangıç olmalı, amaç üzerine odaklanmalı, birçok olasılıkların ve seçeneklerin araştırılmasını teşvik etmelidir.

 1. Aşama: Fikir Üretimi

Bu aşamanın amacı, bir önceki aşamada seçilen problemin çözümüne ilişkin fikir üretmektir. Bu aşamada yalnızca üretim vardır, seçme veya eleştirme yoktur. Fikir üretiminde üretilen fikirlerin kalitesinden çok sayısı önemlidir. Fikirlerin ne kadar iyi veya kötü oldukları bu aşamada önem verilecek bir durum değildir. Bazen olur ki, saçma görünen fikirler en ideal çözümler olabilirler. Üretilen yeni fikirlerin başarılı bir şekilde uygulanan, kullanılabilir çözümlere dönüştürülebilmeleri için bu fikirlerin üzerinde daha fazla çalışılması gerekebilir. Üretme aşamasına, seçilen problem ifadesi yeterince incelenerek başlanmalıdır. Daha sonra beyin fırtınası ile problemin çözümüne ilişkin fikir üretilmelidir. Bu fikirlerin kendileri çözüm değil çözüm fikirleridir.

 1. Aşama: Çözüm Seçimi

Bu aşamada, önceki aşamada ortaya atılan fikirleri daha da geliştirmek ve olası çözümlere dönüştürmek amacıyla üretilen fikirler belirli ölçütler kullanılarak değerlendirilmekte ve en iyi çözüm veya çözümler seçilmektedir. Çözüm, fikirden farklıdır. Çünkü fikirler aniden ortaya çıkmış, olgunlaşması gereken ham düşünceler olabilirler. Oysa çözüm daha ayrıntılı ve problem odaklıdır.

Bu aşamaya en iyi çözümün doğrudan seçimi ile başlanması veya ‘’bu fikirlerden hangisi en iyidir?’’ yargılaması ile başlanması iyi fikirlerin göz ardı edilmesine neden olabilir. Yargılama, kişiyi ‘’ya o ya bu’’ şeklinde zorlayarak bir tür zihinsel blok oluşturmaktadır. Tabi ki bu aşamada çözümlerin eleştirisi yapılmaktadır. Ancak bu eleştiriler öncelikle çözümlerin daha da geliştirilmesi için yapılmaktadır.

 1. Aşama: Kabul Oluşturma

İyi bir fikir başarılı uygulamayı garanti etmeyecektir. Fikir ne kadar iyi olsa da onu benimseyenler kadar karşı çıkanlar da hep olacaktır. Bu aşamada, bir önceki aşamada seçilen çözüme veya çözümlere yardımcı olabilecek ve karşı çıkabilecek koşullar belirlenir ve çözümün gerçekleştirilmesine yönelik ayrıntılı bir uygulama planı geliştirilir.

 

STEM VE MAKER

STEM’i bir eğitim stratejisi, MAKER’ı ise eğitim felsefesi olarak düşünürsek, kendini gerçekleştirmeyi amaçlayan ve zihinsel doygunluk beklentisi olan çocukların bulunduğu bir ortamın STEM ve MAKER’dan uzak olması zaten mümkün değildir. Birkaç yıl öncesinden başlayarak Bursa’da eğitime kazandırdığı yeniliklerin şimdilerde yaygınlaştığı göz önünde bulundurulursa Püyed Akademi’nin ülkemizde ve Dünya’da eğitim alanında yapılan yenilikleri yakından takip ettiği anlaşılabilir. Ancak Püyed Akademi, STEM ve MAKER kavramlarını bir çeşit içerik reklamı olarak görmemektedir. Yoksa çocukları disiplinler arası birçok sistem ve kavram ile buluştururken öğrencinin rol aldığı, öğretmenin rehber olduğu bir eğitim sistemini sürdürülebilir kılmak STEM ve MAKER gibi yaklaşımlar olmadan mümkün olmazdı.

ZOMETOOL, BİLİMSEL TASARIM OYUNU

Geometrinin harika dünyasında oyunlarla dolaşmaya çıkacağız. Amacımız eğlenerek, kendi tasarımlarımızı yaparak öğrenmek. Geometri kâğıt üzerindeki kara çizgilerden kurtulacak ve rengârenk elle tutulabilen modeller olarak canlanacak. Çocuklar matematik ile doğanın ne kadar alakalı olduğunu gördüklerinde, etraflarına çok farklı bir gözle bakmaya başlayacaklar. Eflatun amcanın antik katıları ve temel yapılar

 

 

·        2 ve 3 Boyutlu kristaller,

·        Simetri, Yansıma, Döndürme,

 

·        Parmaklarınızdaki Altın oran ve doğanın matematiği

 

·        Galaksilerden DNA’ya spiraller

·        Fazlasıyla eğlenceli balon bilimi

 

Genetik ve Biyokimya

Genetik, kalıtım bilimidir. Canlıların özelliklerinin kalıtsal olduğu bilinci ile yola çıkarak, tarih öncesi çağlardan günümüze kadar geçen sürede kalıtımsal aktarım mekanizmalarını anlamaya çalışacağız. Aynı zamanda bu atölyeler, bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddelerin ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri kapsamaktadır. Hücrenin temel bileşenleri ile en büyük rolü oynayan DNA nükleik asitlerin, vitaminlerin ve hormonların yapısal ve nitel çözümlemesini yapmak üstün potansiyelli çocuklar için vazgeçilmez bir deneyim olacaktır.

 

Sürdürülebilir Çevre ve Geleceğimiz

Bu atölye sayesinde öğrencilerimizin; çevre mühendisliği, çevre kimyası, ekolojik bina tasarımı ve mimarlık gibi alanlara ilgileri artacak ve gelişecektir.

 Yaşamı Kolaylaştıran Kimya

Bu atölye sayesinde öğrencilerimizin; kimya teknolojileri, polimerler, biosensörler gibi alanlara ilgileri artacak ve gelişecektir.

Kolay Yaşam Mimarı Robotlar

Bu atölye sayesinde öğrencilerimizin; Robotik,Algoritma Mantığı, Mekatronik gibi alanlara ilgileri artacak ve gelişecektir.

Uzaydaki Geleceğimiz

Bu atölye sayesinde öğrencilerimizin; uzay teknolojileri, gökyüzü gözlemi, füze ve fırlatma teknolojileri gibi alanlara ilgileri artacak ve gelişecektir.

Enerji Arayışımız

Bu Tema sayesinde öğrencilerimizin; enerji dönüşümlerini, enerjinin nerelerde saklı olduğunu, yararlı ve zararlı enerjilerin varlığını öğrenecekler.

SANAT

Sanat dünya üzerindeki tüm toplumlar tarafından kabul gören bir bilim dalıdır. İnsanın kendini yansıtma aracı olarak sanatı bilimden, bilimi de felsefeden ayırmak imkansızdır. Dünyaya yön veren büyük buluşların sahiplerinin aynı zamanda iyi birer sanatçı olmaları bu yüzdendir. Günümüz teknolojisi sanata bakış açısını farklılaştırsa da aynı zamanda sanata olan ihtiyacın artmasını da sağlamıştır. Nasıl ki Steve Jobs’ın üniveriste yıllarında gittiği kaligrafi dersleri güzel bir tipografiye sahip ilk bilgisayar olan Mac’in oluşumuna katkı sağladıysa tüm bireyler için sanat, yaşama kazandırılan bir bakış açısı, olumlu bir vizyondan daha öte bir olgudur. Tarih boyunca bilimin ve tarihin tek başına yakalayamadığı çizgiyi çoğu zaman sanat yakalayabilmiştir. Sanat akımları, sanatçılar, eserler, uygulamalar… çok daha fazlası bu atölyede.

RADYO – TELEVİZYON

Öğrencilerimiz Sinema, Sinema Tarihi, Kısa Film, Reklam Filmi ve bunların oluşum süreç ve tekniklerini öğrenmenin yanında Canlandırma ve Senaryo süreçleri ile birlikte Kısa Filmlerini Oluşturacaklar.
Diğer Tematik Atölyelerimiz:

-Mizah

-Yaratıcı Yazın

-Felsefe

-Yaratıcı Fotoğrafçılık

-Anatomi

Öğrencilerimizle İnsan Vücudu ve Nöroanatomi atölyelerinde eğlenceli ve ilginç bir keşif yolculuğuna çıkacağız.

-Araştırma

Öğrencilerimiz Tüm alanlarda seçecekleri araştırma görevleri ile hem kendisine rehberlik edilecek hem fikir ve düşüncelerini, hipotezlerini özgün tartışma ortamlarında ifade edecekler. Aynı zamanda Münazara Eğitimi ile fikirlerini ifade etme becerilerini geliştirecekler.

 

LİDERLİK

Bu ders kapsamında yapılacak olan çalışmalar; Üstün Potansiyelli Çocukların en belirgin özelliklerinden birisi olan  “Liderlik” alanı odaklı yürütülecektir. Program,  çocuklarımızın her birinin sahip olduğu, liderlik yeteneklerinin nasıl kullanılabilecekleri, nasıl iletişim kurabilecekleri, çatışmaları ne şekilde yönetebilecekleri, takım çalışmalarının önemi ve kendine ve diğerlerine güven gibi konularda kazanım sağlamayı amaçlamaktadır.

 • Kendini ifade etmede güven kazandırmak.
  •  Kendinde bulunan özelliklerle başkalarını karşılaştırabilmeyi sağlamak.
  •  Sanat formlarına duyarlılık göstermeyi sağlamak.
  •  Etik değerlerin gelişmesine olanak sağlamak.
  •  Katılımcıların, var olan liderlik özelliklerini korumalarını ve güçlendirmelerini sağlamak
  •  Liderlik özelliklerinin grup içerisinde doğru kullanılmasını sağlamak
  •  Ekip çalışmasının önemini vurgulamak
  •  Konsantrasyonlarını yükseltmek
  •  Motive olmalarını sağlamak
  •  Gözlem yeteneklerini güçlendirmek
  •  Grup içinde kendini ifade etmelerini sağlamak
  •  Grup içinde etkin rol oynamalarını sağlamak
  •  Ekip arkadaşlığının önemini vurgulamak
  •  El, göz ve vücut koordinasyonunu güçlendirmek.
  •  Farklı düşüncelerin önemini fark ettirmek.

 

Düşünme Becerileri

Dünyanın en  çok satan düşünme becerileri eğitim programının konu başlıkları:

 • *Mantıksal düşünme
 • *Benzerlik ve Farklılıklar
 • *Neden-Sonuç
 • *Sınıflandırma
 • *Örüntüler
 • *Yönerge Takibi
 • *Harita Okuma
 • *Geometri
 • *Analitik Düşünme

http://www.criticalthinking.com/

 

Görsel Yetenek Geliştirme

 • Küçük Motor Beceriler,
 • El-Göz Koordinasyonu,
 • Görsel Dikkat,
 • Görsel Hafıza,
 • Görsel Organizasyon,
 • Okuma,
 • Yazma ve Eleştirel Düşünmeyi Geliştirme

ROBOTİK

Robotik, makine mühendisliği beraberinde uçak mühendisliği ve uzay mühendisliği, elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, mekatronik mühendisliği ve kontrol mühendisliği dallarının ortak çalışma alanıdır. Robotlar bir yazılım aracılığıyla yönetilen ve yararlı bir amaç için iş ve değer üreten karmaşık makinelerdir. Erken yaşta Robotik ile ilgili temel prensiplerle bir araya gelmek artık çağımız eğitimi açısından gerekli hale geldi. Başlangıç seviyesinden itibaren aşama aşama geliştirmeyi planladığımız bu ders ile çocuklar robot kontrol dünyasına giriş yapacak, var olan deneyimlerini geliştirecek ve çağımızın kazanımlarını elde etme yolunda ilerleyecekler.

ELEKTRONİK

Elektronik; matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi herkesin bilmesi gereken bir genel konu olmuştur.Elimizi attığımız her, yerde bir elektronik sistem görülmektedir. Öğrencilerimiz Elektronik dersi ile Elektroniğin temel kurallarını, elemanlarını, devrelerini, öğrenecek.

Konu Başlıkları

 • Temel Elektronik
 • Elektrik Kaynakları
 • Voltaj
 • Elektrik Akışı
 • Rezistans
 • Voltaj, Akım ve direnç ilişkisinin anlaşılması
 • Elektrik Enerjisi ve Güç
 • Akımın Yönü
 • Paralel ve Seri Bağlamada Akım
 • Voltaj, Akım, ve Direnç Ölçme
 • Endüstriyel Anahtarlar
 • Kapasitörler
 • Mıknatıslar ve Elektro-Mıknatıslar

 

TEKNOLOJİ

Teknoloji dersinin amacı Çağımızın vazgeçilmezi olan bilgisayarı daha bilinçli veyakından tanımalarını sağlayarak teknoloji kaynaklızararların en aza indirgenmesi ve bilinçli kullanımı artırılarak faydaya dönüştürülmesi hedeflenmektedir.Öğrencilerimiz bu derste yazılım programlarından Üç boyutlu tasarım programlarına kadar yaratıcılığının gelişmesini sağlayacak birçok deneyim elde edecekler. Aynı zamanda dünyada gerçekleşen tüm teknolojik yenilikleri öğrencilerimizle paylaşmış olacağız.

Sanal Gerçeklik

Geliştirilen sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gözlükleri, iş dünyasından eğitim dünyasına, eğlenceden iletişime inanılmaz ölçüde büyük bir devrime yol açacak. On milyarlarca dolar yatırım ve araştırma-geliştirmenin yapıldığı bu sektör cep telefonu, tablet ve televizyonu belki de gelecek 10 yıl içinde eski moda hale getirecek. www.oculus.com www.htcvr.com

NOT: PROGRAM BOYUNCA ÜSTÜN POTANSİYELLİ BİREYLER İÇİN EN ETKİLİ VE BİLİMSEL YÖNTEM, STRATEJİ VE YAKLAŞIMLAR UYGULANDIĞINDAN DOLAYI YAZILI PROGRAMI BELİRLİ DÜZEN VE SIRAYA GÖRE UYGULAMAK ELZEMDİR. BU NEDENLE YUKARIDA YAZILI PROGRAM BİLGİLERİNE EKLENECEK DİSİPLİNLER OLMASININ YANINDA YAZILI OLAN BU DERS BAŞLIKLARI TÜM YIL VERİLECEK EĞİTİM KONULARINI KAPSAR.