Vizyon

Püyed Akademi;

Akademik ve sosyal yönden uluslararası standartlarda özgün çalışmaları, üst düzey
eğitimleri ile ulusal ve uluslararası düzeyde örnek alınan bir kurum olmayı vizyon edinmiştir.

Kuruluş Hikayemiz

Fark Etmek.

Üstün Potansiyelli öğrencilerin çoğu farklı ve özel bir eğitime ihtiyaç duyar. Başarıya
ulaşmaları, mutlu olmaları, ihtiyaçlarını gidermeleri için özel eğitim şarttır. Fakat Türkiye’de üstün çocukların kendilerini ait hissedecekleri bir okul, eğitim programı veya kurum bulmak neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte üstün potansiyelli çocukların karşılaştıkları ilk ve en büyük engel, onların fark edilmemesidir. Bizler de hiç fark etmedik. 2014’te Ulaş ile karşılaşana kadar!

Birçok üstün zekalı çocuğun ilgi alanlarını destekleyecek fırsat bulamadıklarını, üstün zekalı çocukların birçoğunun ‘sorunlu’, ‘uyumsuz’, ‘hiperaktif’ olarak görüldüğünü, uyumsuzlukları (!) nedeniyle psikologlara yönlendirildiğini, birçoğunun okulda çoğu zaman çok sıkıldığını bilmiyorduk.

Ulaş için ne yapacağımızı da…

Harekete Geçmek.

Dünyayı geliştirmek, kendini geliştirmekle başlar. Binlerce çocuğa dokunmak, ilkine dokunmayı başarmakla başlar. Ulaş için neler yapabileceğimizi, sınıf içerisinde onu nasıl destekleyeceğimizi öğrenmek için harekete geçtik. Okuduk, eğitimlere katıldık, öğrendik, araştırdık, çalıştık… Tüm bunlar olurken üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların ve ailelerinin karşılaştıkları zorlukları daha net gördük.

Düşündük… bir yıl öncesine kadar biz de farkında değildik.

O halde ilk adımımız şu olmalı: Farkındalık. Üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların bir çoğu ne öğretmenleri ne de ebeveynleri tarafından fark edilebiliyor. Birçoğunun ilgi ve yetenekleri kayboluyor, birçoğu ise gerekli desteği alamıyor. Farkındalık sağlamak, ilk adımımız olmalıydı.

Böylece Potansiyel Üstün Yetenekliler Derneği (PÜYED) kurulmuş oldu.

Sorumluluk Almak.

Bursa Teknik Üniversitesi işbirliği ile iki yıldan fazla süre boyunca Üstün Potansiyelli çocuklar için yapılandırılmış eğitimsel stratejiler, uygulamalar ve yaklaşımlar sunduk. Ülkemizdeki birçok uzmanı ailelerimiz ile bir araya getirdik.Üstün potansiyelli çocukların tespitine ve eğitimine yönelik sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdik. Okullarda öğrencilerle bir araya gelip zenginleştirilmiş eğitimler verdik. İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve diğer birçok üniversiteden akademisyen hocalarımızın desteği ile öğretmen eğitimleri, aile eğitimleri düzenledik.

Akademik becerilerin yanında küçülmek zorunda kalan “Duygusal Becerilere” dikkat çektik. Bir baktık, Ulaş büyüyor.

Biz de büyüyoruz ve çocukların zihinsel ve duygusal alanlarda desteklenmesi, sahip oldukları potansiyellerini kullanmayı öğrenmelerini ve performanslarını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalarını sağlamak gibi hedeflerimiz adım adım gerçekleşiyor…

Misyon.

Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın sahip oldukları potansiyellerini kullanmayı öğrenmelerini ve ülkemizin değerleri ile yetiştirmeyi amaç edinmiş Püyed Akademi; yetenek ve nitelikleri ile farklı olan çocuklarımıza farklı bir bakış açısı ve özgün bir eğitim ortamı sunarak değişime ve gelişime açık, kendisini yenileyebilen, sorgulayan, saygı ve hoşgörü sahibi, okuyan, araştıran bilgi ve karakteri ile tüm dünyaya örnek olan bireyler yetiştirmeyi misyon edinmiştir.

Püyed İlkokulu Açıldı!

Bursa’nın Üstün Potansiyelli Çocuklar İlkokulu İçin Öğrenci Tanılama Süreci Başladı…