Özel Potansiyel Yetenekliler Araştırma & Eğitim Merkezi

Eğitimlerimiz

ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÇOCUKLAR ULUDAĞ PROGRAMI.

Kamp Günleri:
1. Seçenek: 3 – 4 – 5 Temmuz 2020

2. Seçenek: 14 – 15 – 16 Ağustos 2020

(Katılımcılar uygun olan seçeneklerden yalnızca bir tanesini tercih etmelidirler.)

Yaş Grupları                        :   5-13 yaş

Konaklama : Uludağ Karinna Hotel

Kamp Boyunca Oda Şartları: Tam Pansiyon

Sertifika                     : Programa katılan öğrencilerimize katılım belgesi verilecektir

 

Uludağ Kampı sırasında;

-Akademisyenler Eşliğinde Aile Eğitim Seminerleri,

-Uzmanlar ve Akademisyenler eşliğinde öğrenci atölyeleri,

-Doğa Bilimleri Eğitimi,

-Astronomlar eşliğinde Gökyüzü Gözlemi,

-Astronomi Eğitimi,

-Doğada Sanat

-STEMChallenge

-Bilimsel Tematik Atölyeler Yapılacaktır.

Üst Düzey Eğitimler Alanında Uzman Akademisyenler ve Sanatçılar Tarafından Gerçekleştirilecektir. Uludağ Kampı Öğrenci eğitiminin yanı sıra AİLE EĞİTİMİNİ de kapsamaktadır. Katkı sağlayacak Eğitimci/Akademisyenler belirlendikçe sitemize eklenecektir. 

Nasıl Başvuracağım?

  • Lütfen öncelikte tüm bilgileri okuyunuz. Ardından aşağıda yazılı “Şimdi Başvurmak İçin Tıklayınız” yazısına tıklayarak başvuru formunu doldurunuz. Bursa şehrinden katılım sağlayacaklar ve Şehir dışından katılım sağlayacaklar için başvuru formu PüyedAkademi tarafımıza ulaştığında başvuru sahibi ile telefonla iletişime geçeceğiz. (Başvuru Formunu Doldurmak Zorunludur.) 

Tel                                :  224 326 000 1

Cep                              :  0507 159 16 17
Email                           :  iletisim@puyedakademi.com
Püyed Akademi Üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların tespit edilerek okul öncesi dönemden başlayıp, eğitim süresinin sonuna kadar aile, toplum ve eğitim alanlarında desteklenmesini, geliştirilmesini, eğitimlerinin zenginleştirilmesini sosyal ve kültürel etkinliklere katılım sağlanması amaç edinmiştir. Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Yıldırım Belediyesi, Türk Kızılayı gibi öncü kurum ve kuruluşların iş birliği ile sosyal sorumluluk projelerinde yer almıştır. Aynı zamanda Püyed Akademi bugüne kadar ülkemizde tanınmış uzmanlardan destek alarak 3000 aileye konferans/seminer/eğitim düzenlemiştir. Sosyal sorumluluk gereği devlet anaokulları ve ortaokullarında atölyeler düzenlemiş, çocukları uzmanlar ile buluşturmuş, aynı zamanda alana ilgi duyarak kendini geliştirmek isteyen öğretmenlerimize de eğitimler düzenlemiştir. Bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızı, bu ülkenin değerleri ile yetiştirmeyi amaçlamış kuruluş olan Püyed Akademi, yetenek ve nitelikleriyle farklı olan çocuklarımıza farklı bir eğitim, farklı bakış açısı ve özgün bir eğitim ortamını sunma amacındadır. Tüm çocukların zihinsel ve duygusal alanlarda desteklenmesi, bu çocukların sahip oldukları potansiyellerini kullanmayı öğrenmelerini ve performanslarını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalarını sağlamak temel hedeflerimizdendir.

Üstün Zekalı ve Yetenekli öğrencilerin eğitiminde üst düzey düşünme olarak nitelendirdiğimiz analiz etme, değerlendirme ve yaratıcılık ağırlıklı olarak ele alınmaktadır.  Bu kriterlerden bazıları karşılaştırma yapılabilecek kriterleri belirleme, irdeleme, analiz etme, karar verme, yargıda bulunma, yeni fikir üretme gibi daha soyut ve karmaşık becerilerdir.

Programımızın programının kuramsal temelinde Üçlü Halka Zeka Kuramı (J. Renzulli) yaklaşımını benimsemiş ve yaratıcılık ile problem çözme üzerine yapılan araştırmalar temel alınarak şekillendirilmiştir. Zenginleştirme programları genel olarak öğrencilerin motivasyon, yaratıcılık ve liderlik özelliklerini desteklemeyi hedef almaktadır. Zenginleştirilmiş programlar öğrencilerde eleştirel düşünme becerileri, yaratıcı problem çözme becerileri ve takım çalışması gibi işlevsel akıl yürütme becerilerini desteklemektedir. (VanTassel-Baska & Brown, 2015)

PüyedAkademi atölyelerinde aynı zamanda TABA Kritik Düşünme Stratejilerini kullanmaktadır.

Programa Katkı Sağlayacak Akademisyen ve Sanatçılar

Prof. Dr. Uğur Sak

Prof. Dr. Uğur Sak, Anadolu Üniversitesi Özel Yeteneklilerin Eğitimi anabilim dalı başkanı,  ÜYEP Merkezi kurucu müdürü ve Türk Üstün Zeka ve Eğitim Dergisi’nin editörüdür. Anadolu Üniversitesi’nde üstün yeteneklilerin eğitimi üzerine yüksek lisans ve doktora programlarını başlatmış ve halen koordinatörlüğünü yürütmektedir. Üstün yeteneklilerin eğitimi, yaratıcılık eğitimi, zeka ve zeka testleri üzerine bilimsel çalışmalar yürütmektedir. Bilimsel araştırmaları ulusal ve uluslararası akademik dergilerde yayınlanmış, ayrıca üstün yeteneklilerin eğitimi ve yaratıcılık üzerine İngilizce ve Türkçe kitapları bulunmaktadır. Üstün yeteneklilerin eğitimi ve yaratıcılık alanında özgün modeller geliştirmiştir.

 

Yrd. Doç. Dr. Ayşin Kaplan Sayı

Lisans eğitimini Türkiye dereceli olarak İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitiminde yapan Ayşin KAPLAN SAYI, yüksek lisans ve doktora eğitimini yine İstanbul Üniversitesinde Özel Eğitim Üstün Zekâlıların Eğitimi bölümünde tamamlamıştır. MEB’de sekiz yıllık öğretmenlik yapan Sayı, Y.lisans eğitimine başlamadan önce aldığı seçmeli dersle Üstün Zekâlılar Eğitimi alanıyla tanışmış olup, 2003 yılından beri alanla ilgili çalışmalar yapmaktadır. Üstün Zekâlılar Proje okulunda asistanlık, öğretmenlik ve yöneticilik deneyimlerinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesinde Üstün Zekâlılar Zenginleştirme Eğitimi programı eğitmenliğini yürütmüş, 2013 Mayıs ayından 2018 yılına kadar Yrd. Doç. Dr olarak İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Üniversitesinin hem eğitim koordinatörlüğünü hem de yöneticiliğini yürütmüştür. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölüm Başkanlığını yürütmüş olan SAYI, Eğitim Fakülteleri ve Programlarını Değerlendirme Derneği (EPDAD) Genel Sekreterlik görevinde bulunmuştur. Şu anda Bahçeşehir  Üniversitesi Üstün Zekâlılar ve Üstün Yetenekliler Bölüm Başkanlığını yürüten SAYI, alanla ilgili Uluslararası konferans ve seminerler düzenlemekte, Kalkınma Ajansı, Avrupa Birliği ve TÜBİTAK destekli projeler yürütmekte, akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Marilena Zinovia LEANA TAŞCILAR

 

Doktora, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, Edebiyat, Deneysel Psikoloji, 2005-2009

Yüksek Lisans, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, Edebiyat, Klinik Psikoloji, 2002-2005

Lisans Çift Anadal, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, Hasan Ali Yücel EĞitim, Yabancı Diller Eğitimi, 1999-2003

Lisans, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, Hasan Ali Yücel Eğitim, Eğitimde Psikolojik Hizmetler, 1998-2002

YAPTIĞI TEZLER

Doktora, “Üstün ve Normal Zekalı Çocuklarda Çalışma Belleği ve Yönetici İşlevlerin İncelenmesi ve İhtiyaçlarına Yönelik bir Eğitim Programının Geliştirilmesi”, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Ens Deneysel Psikoloji Temmuz, 2009.

Yüksek Lisans, “Üstün Zekalı ve Normal Çocuklarda Yönetsel İşlevler:Londra Kulesi Testi”, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Ens Klinik Psikoloji Temmuz, 2005.

 

 

Şule Demirel

Anadolu Üniversitesi, ÜYEP Merkezi

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Yeteneklilerin Eğitimi Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışan Şule Demirel, aynı zamanda ÜYEP’de programın kurulduğu yıl olan 2007 yılından bu yana Karakter Eğitimi derslerini yürütmektedir. Ayrıca program bünyesindeki öğrencilerin aile eğitimlerine rehberlik etmektedir. Kendisi üstün zekâlıların eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamış, aynı alanda doktorasına devam etmektedir. Türkiye’nin ilk yerli zekâ ölçeği ASİS’in yazarlarından biridir. Üstün yetenekli öğrencilerde karakter gelişimi, değerler eğitimi ve üstün zekânın sosyokültürel boyutları çalıştığı konular arasındadır.

Dr. Olcay Karaca


1970 İzmir doğumludur. 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1993-99 İzmir Atatürk Eğitim hastanesi nöroloji ihtisası yaptı, Nöroloji Uzmanı oldu. 1999 yılında 6 ay süreyle İzmir Atatürk eğitim hastanesinde Nöroloji Uzmanı olarak çalıştı. 1999-2001 yılları Nöroloji Uzmanı olarak Torbalı Devlet Hastanesinde Mecburi hizmet Yaptı. 2000-2005 yılları arasında Psikodarama eğitimi aldı. (Abdükadir Özbek Psikodrama Enstitüsü) Grup Terapisti ve Psikodrama Asistanı oldu. 2002-2003 arası Selçuk Devlet Hastanesinde Başhekim ve Nöroloji Uzmanı olarak çalıştı. 2003-2014 arasında Alsancak Devlet hastanesinde ve Özel Muayenehanesinde Nöroloji Uzmanı olarak çalıştı, Özel Muayenehanesinde EEG tetkikleri yaptı. 2012 yılında Kâtip çelebi Üniversitesinde 6 ay süreyle Nörofizyoloji (EMG) bölümünde çalıştı. Aynı yıl Alsancak Devlet Hastanesindeki görevine dönüp EMG laboratuvarını kurdu. 2014 yılında kamudaki görevinden ayrılıp, Özel bir hastanede Nöroloji uzmanı olarak çalıştı. Aynı dönemde bir Vakıf Huzurevi’ nde Doktorluk ve Yöneticilik yaptı. Nöroloji Uzmanlığı Döneminde birçok ulusal ve uluslararası kongre ve eğitimlere katılmış olup, yayın ve bildiriler sunmuştur. 2016 yılında ODİS – Okul Disleksi’yi kurdu. Halen bu kurumda eğitimci, yönetici ve araştırmacı olarak çalışmaktadır. Tony Buzan Zihin Haritaları Öğretmenliği ve Üstün Yeteneklilerde TABA Öğretmenliği sertifikaları vardır. Özel ilgi alanları Öğrenmenin Nörobiyolojisi, Dislekside Teknoloji Kullanımı ve Üstün Zekalı Çocukların Eğitimidir. Dr. Olcay karaca, Dr. Deniz Tirit Karaca’nın Eşi ve Selin Karaca’nın babasıdır.

 

ÇELEBİ KALKAN

Değerli Eğitimci Çelebi KALKAN, ulusal-uluslararası birçok kongrede STEM'in Eğitimde Etkin Kullanımı ve Üstün Yetenekli Çocuklar İçin STEM ile Çocuk Girişimcilik konularında birçok bildiri sunmuştur.

2009 yılında kurulan ve Milli Eğitim Bakanlığımızın 2014 yılında dâhil olduğu, Avrupa'da STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitiminde sorgulamaya, araştırmaya, ürün geliştirmeye dayalı eğitimi yaygınlaştırmayı amaçlayan Scientix Projesinde 2017 yılında elçi olmaya hak kazanan Çelebi KALKAN aynı zamanda Global Matematik Türkiye Elçisidir.

Yeşim Salgut

1989 yılında Adana’da doğdu. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Üstün Zekalılar Öğretmenliğini bitirdi. 2011 yılında Zihinsel Engelliler Öğretmenliği hizmet içi eğitim programını tamamladı. Bahçeşehir üniversitesinde Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi yüksek lisans programını tamamlamak üzeredir. Üstün zeka ve üstün yetenek, öğrenme güçlüğü, davranış bozuklukları, asperger sendromu, yüksek işlevli otizm gruplarının yanı sıra iki kere farklı çocuklarla çalışmalar yaptı. Aynı zamanda Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu (TAZOF) başhakemi, antrenörü ve eğitimcisidir.

Halen uluslararası bir okulda öğretmenlik yapmaya ve Bilim ve Sanat Köşkü’nde aile danışmanlığı vermeye devam etmektedir.